BASINA VE KAMUOYUNA

Hatay Baro Başkanımız Sn. Av. Ekrem Dönmez ailesiyle yemek yediği restoranda kimliğini isteyen polise hukuki dayanak sorduğu için eşi ve çocuklarının önünde darp ve tehdit edilerek gözaltına alındı! Polise, neye dayanarak kimlik sorulduğunu, şüpheli olup olmadığını, önleme arama kararı bulunup bulunmadığını, varsa bunun ibrazını isteyen  Hatay Baro Başkanımızın aldığı cevap "Biz devletiz!" oldu.

İlk olarak burada önemle belirtmek isteriz ki , hukuk devletinde ,hukuk kurallarına uymak ve bu çerçevede hareket etmek kolluk görevlilerinin asli görevleridir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında devletimizin hukuk devleti olduğu açık ve net olarak ifade edilmiştir. Değerli Baro Başkanımız ya da herhangi bir vatandaşımız üzerinde, ayrım gözetmeksizin, kollukça yapılacak genel uygulamalarda, hukukun gereği olarak, herhangi bir dayanak belge gösterilmeden kimlik ya da bu ad altında hiçbir işlem yapılamayacağı yine PVSK ile sabittir.

Her kim olursa olsun bulunduğu restoranda, kendisinden kimlik soran polise hukuki dayanak, yazılı emir sorduğu için kolu arkadan kıvrılıp gözaltına alınamaz, keyfi olarak saatlerce özgürlüğü kısıtlanamaz. Bu hukuka aykırı durumun ‘ben devletim’ sözü ile daha da perçinlendiğini ve ülkemizin artık fiili olarak polis devleti olma yolunda hızla yol aldığının üzülerek müşahede etmekteyiz.

Kırklareli Barosu olarak bu hukuksuz uygulama karşısında mağdur olan çok değerli Hatay Barosu Başkanımız Sn. Av. Ekrem Dönmez’ e geçmiş olsun diyor, kollukça yapılan bu hukuksuzluğu kınadığımızı, bu hukuksuzluğa karşı sessiz kalmayacağımızı ve bu olayın sonuna kadar takipçisi olduğumuzu burada ifade etmeliyiz. Zira Barolar tam da bunun için var.Kendini devlet zannedenlerin hukuksuz, keyfi uygulamaları karşısında vatandaşın hakkını savunmak için,hukuk devletinin yaninda olmak için.Kamu oyu ile saygıyla paylaşırız.

KIRKLARELİ BARO BAŞKANLIĞI