Suriye sınırımıza kümelenmiş terör örgütü ve uzantılarına yönelik bölgedeki terörist faaliyetleri önlemek amacıyla uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımızı kullandığımız ve Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekâtını destekliyor, bölgeye kalıcı barışı getirmesini temenni ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti,  kurucumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözü olan ‘’Yurtta sulh, cihanda sulh!’’ sözünü bugüne kadar şiar edinmiş ve edinmeye de devam edecek olup, bugüne kadar komşu ülkeler ile olan ilişkilerinde bu ilkesine hep bağlı kalmıştır. Ancak bu harekâtın bir zorunluluktan kaynakladığını, Devletimizin uluslararası hukuktan kaynaklanan ve en doğal hakkı olan meşru müdafaa hakkını kullandığının burada bir kez daha vurguluyoruz.  Yapılan bir savaş değil, terör odaklarına karşı yapılan bir harekâttır.  Yakın zamanda Suriye sınırımızda kümelenmiş hain terör örgütlerinin ülkemize sızarak gerçekleştirdikleri saldırılar sonucu yüzlerce vatandaşımızın, askerimizin yaralanmasına ve şehit oluşuna şahit olmuş yine bu terör odaklarının eylemleri neticesinde ülkemiz milyonlarca Suriyeliyi ağırlamak durumunda kalmış ve kalmaya da devam etmektedir. Bu sebeple zorunluluktan kaynaklanan bu haklı sınır ötesi askeri harekâtımızı savaş olarak tanımlamanın doğru olmadığının altını bir kez daha çiziyoruz.

 Suriye’deki bu durumun uzun süreli hatalı dış politikaların ve özellikle yanlış Suriye politikalarının bir sonucu olduğu gerçeğini vurgulamanın ve benzer yanlışlara düşülmemesi noktasında siyasal iktidarı uyarmanın görevimiz olduğunu düşünmekteyiz. Bu süreçte meşru müdafaa hakkını kullanan Devletimizi, haksız olarak itham eden ve tehditlerde bulunan başta ABD başkanını, Avrupa Birliği’ni ve benzerlerini kınarken, kendi işgalci tutumlarını görmeye davet ediyoruz. Başlatılan harekâtın en kısa sürede ve hiçbir askerimizin burnu dahi kanamadan başarılı bir şekilde sona ermesini, harekâtta şehit düşen askerlerimize ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor, kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.

 

                                                                                                                             KIRKLARELİ BARO BAŞKANLIĞI