BASIN AÇIKLAMASI

 

Basına yansıyan şekliyle üç gün önce Bursa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Kurban Bayramında taşımanın ücretsiz olması talebiyle verilen önerge sonrası bir önergede 30 Ağustosta da ücretsiz olması yönünde verilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ikinci önerge verilmesi üzerine  “ikisi aynı mı 30 Ağustos herkesin ortak değeri değil ormancılar günü gibi birşey” şeklinde değerlendirme yapıp önergeye karşı çıkmıştır.

 

İhanet söylemi olan bu yaklaşımı biz Baro Başkanları olarak reddediyoruz. Hiç kimse hele hele yönetici konumunda olanlar milli ve manevi değerlerimizi reddedemez. Bu devlete bayrağa cumhuriyete karşı bir tavır olup ihanettir. 30 ağustos emperyalizme karşı kazanılmış bırakınız Türk Milletini insanlığın bir bayramıdır. 30 Ağustos 26 Ağustos 1071 de Alparslan’la adım attığımız Anadolu’da yok olmaktan kurtulduğumuz 1699Karlofça’dan bu yana ilk defa toprak kazandığımız topraklarımızı geri aldığımız günü temsil eder.

 

30 Ağustos meydan muharebesi büyük önder Mustafa Kemal tarafından Zafer tepeden bizzat yönetilmiştir. Büyük taarruz 26 Ağustosta başlayıp 9 Eylülde İzmir’in kurtuluşu ile son bulmuş ve büyük önderimize bu savaş münasebetiyle gazi ünvanı verilmiştir.

 

Bugün oturulan mevki ve makamlar varsa bu ve benzeri zaferlere borçlu olduğumuzu bilmek ve şehitler huzurunda ihtiramla eğilmek gerekir. Küstahlıkla, makam şımarıklığıyla dökülen kanları şehitleri emek verenleri aşağılayıp itibarsızlaştırarak değil.

 

Bu aşağılama, itibarsızlaştırmaz ihniyetini, söylemini nefretle kınıyor Bursa Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş’ı istifaya davet ediyoruz. 22.07.2019

 

Gaziantep Barosu     İstanbul Barosu       Burdur Barosu        Aydın Barosu

Amasya Barosu        Balıkesir Barosu       Kırklareli Barosu     Trabzon Barosu

Ankara Barosu         Mersin Barosu          Bolu Barosu         Adana Barosu

Tekirdağ Barosu         Yalova Barosu            Düzce Barosu       Sinop Barosu                   

Bilecik Barosu          Eskişehir Barosu       Niğde Barosu        Edirne Barosu

Manisa Barosu           Denizli Barosu          Kırıkkale Barosu    Malatya Barosu

Iğdır Barosu             Gümüşhane Barosu  Kocaeli Barosu      Muğla Barosu

Çanakkale Barosu     Tokat Barosu         Elazığ Barosu        Kastamonu Barosu

Isparta Barosu         İzmir Barosu          Uşak Barosu        Giresun Barosu       

Artvin Barosu           Yozgat Barosu        Bartın Barosu      Osmaniye Barosu    

Ordu Barosu             Zonguldak Barosu