BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 9.02.2024| Okunma Sayısı: 117

MESLEKTAŞIMIZ AV.EMRECAN GÜVEN’E YAPILAN SALDIRI NEDENİYLE BAROMUZ AVUKAT VE MESLEK SORUNLARI KOMİSYONUMUZ TARAFINDAN BUGÜN SAAT 14:00 TE KIRKLARELİ ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILMIŞTIR.
BASINA VE KAMUOYUNA
Ülkemizde uygulanan cezasızlık ve akıl dışı hukuk politikaları sonucu toplum içinde şiddet yaygın bir hal almış, son yıllarda bu artan şiddet vakıaları nedeni ile toplumu korku iklimi sarmıştır. Bu şiddet sarmalı, yargı camiası içinde en korumasız konumda olan biz avukatlar için her gün mesleğimizi endişe içinde icra etmemize sebep olmaktadır.
Nitekim baromuz üyesi değerli meslektaşımız Av. Emrecan GÜVEN; mesleki faaliyeti nedeniyle avukat olarak yer aldığı bir ceza dosyasında, yalnızca mesleki faaliyetini icra etmesi sebebiyle tehdide maruz kalmış ve söz konusu şahıs iş bu dosyadan hüküm giymiştir.
Söz konusu şahıs hüküm giymesinin akabinde, meslektaşımızı takip ederek sustalı bıçak göstermek suretiyle 08.02.2024 tarihinde yani dün yine tehdit etmiş ve saldırı girişiminde bulunmuştur.
Zira yıllardan beri biz Avukatların almış oldukları davalar ile özdeşleştirilmemesi gerektiğini haykırıyoruz ama şiddetin mağduru yine bizler oluyoruz
Zira Yargının üç kurucu ayağından biri olan savunma makamının da mevzuat açısından hakim ve savcılar gibi korunması taleplerimiz yıllardır karşılık bulmadı, işte bu cezasızlık politikası sonucu her gün biz avukatlar, bu şiddet sarmalı içinde görevimizi yapmaya çalışırken şiddete maruz kalıyoruz hatta öldürülüyoruz!
Zira yargının kurucu unsurlarından olan biz Avukatların meslek örgütleri olan Baroların, meslektaşların görmüş oldukları şiddet olayları sonucu yapılan yargılamalara katılma talepleri yargının diğer iki kurucu unsuru tarafından her daim görmezden gelinmekte, reddedilmekte ve bizler şiddet karşısında hiç olmadığımız kadar korumasız kalmaktayız.
Bugün de kızgınız ve kırgınız, ama ısrarla haykırmaya devam edeceğiz; bizler Avukatız!
Artık yalnızca mesleğimizi icra ettiğimiz için şiddete maruz kalmak ve öldürülmek istemiyoruz. Bizler aldığımız davaların tarafı değiliz ve gelinen noktada şiddeti kınayan açıklamalar yerine; faillerin en ağır şekilde cezalandırıldığını, şiddetin engellenmesi için gerekli önlemlerin derhal alındığını görmek ve duyurmak istiyoruz. Bu vesileyle yaşanan elim olay neticesinde meslektaşımıza geçmiş olsun dilerken; artık somut adımların atılması ve bu şiddetin önlenmesi için eylemsellik dahil olmak üzere gerekli tüm yollara başvuracağımızı ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz...
KIRKLARELİ BAROSU AVUKAT VE MESLEK SORUNLARI KOMİSYONU

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Şubat 2024><<
Şubat 2024
 PSÇPCCP
52930311234
6567891011
712131415161718
819202122232425
926272829123
1045678910

23.02.2024
AV. TURGAY HINIZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.