MESLEKTAŞIMIZ AV. MÜZEYYEN BOYLU’ NUN ÖLDÜRÜLMESİNE İLİŞKİN TÜBAKKOM VE KIRKLARELİ BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 20.05.2019| Okunma Sayısı: 1472

MESLEKTAŞIMIZ Av. MÜZEYYEN BOYLU’ NUN ÖLDÜRÜLMESİNE İLİŞKİN TÜBAKKOM ve KIRKLARELİ BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU ORTAK BASIN 
AÇIKLAMASI

“KRAL ÇIPLAK!”


Meslektaşımız Av. Müzeyyen BOYLU’ nun öldürülmesi “KADIN CİNAYETİ” dir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içerisindeyiz.

Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadına karşı şiddetin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “KADIN” olduğunda kadına karşı şiddet suçunun failleri arasında sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize “KRAL ÇIPLAK!” demektedir.

Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir.

Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadına karşı şiddeti arttıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti arttıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan bu zihniyet gelmektedir.

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz.

Meslektaşımız Av. Müzeyyen BOYLU’ nun öldürülmesini kınıyor; başta meslektaşımızın ailesine, Diyarbakır Barosuna olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı burada beyan ediyoruz.

Kırklareli Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve TÜBAKKOM olarak dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi fedakârca sürdüreceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Kırklareli Barosu Kadın Hakları Komisyonu & TÜBAKKOM

 

PRESS RELEASE BY TÜBAKKOM AND THE WOMEN'S RIGHT COMISSION OF KIRKLARELI BAR ASSOCIATION REGARDING THE KILLING OUR COLLEAGUE MÜZEYYEN BOYLU

”THE KING IS NAKED“

The murder of our colleague Müzeyyen BOYLU is a violent crime and "FEMICIDE". As the female lawyers who work devotedly to prevent violence against women, this time we grieve over losing a colleague due to femicide.

 The fact that even an existing divorce case between educated people resulted in a female murder shows that violence against women in our country reached desperate levels, which is terrifying. Sadly, this murder further shows us the severity of gender inequality and discrimination against women. When the women are in question, it is extremely worrying to see that there are no social, economic and educational differences between the perpetrators of violence against women. This murder tells us that the 'King is Naked'. Increasing violence against women and women's murders in recent years reveal that there are many lapses in the system.  It is simply a result that the authorities cannot succeed in combating violence. It is a fact that the system does not protect women, and preventive and protective measures are ineffective.

    Especially in recent times, the public perception that divorce cases and alimony demands increase violence against women led to an increase in violence against women. We call the authorities for action to put an end to this dangerous situation immediately. Reasons for increased violence against women are not divorce cases or demand for alimony. Rather, the main reason that encourages violence against women is the lack of gender equality and the mentality that tend to see the woman only as a wife, as a mother and as a sister, but not as a free individual.

 For this reason, we would like to stress once again for the relevant authorities the necessity to take genuine and serious action in order to ensure the transformation of social mentality to ultimately change the perspective of society on women.

We condemn the murder of our colleague Müzeyyen Boylu. We would like to express our condolences to the Diyarbakır Bar Association and all our colleagues, particularly to the family of the deceased, and hereby declare that we will keep tabs on this case.

The Women's Rights Commission of the Kırklareli Bar Association and TÜBAKKOM once again announce to the public that we will continue our struggle for the protection of women's human rights.

THE WOMEN'S RIGHTS COMISSION OF KIRKLARELİ BAR ASSOCIATION & TÜBAKKOM

 

 

 

 

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Mayıs 2024><<
Mayıs 2024
 PSÇPCCP
18293012345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
22272829303112
233456789

28.05.2024
AV. TURGAY HINIZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.